Wiele osób, które stosują diety odchudzające, ćwiczą i dbają o zdrowy tryb życia, narzekają, że mają wolny metabolizm i nie mogą schudnąć. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, że praca układu trawiennego może być zaburzona przez wiele czynników. Tak więc odchudzanie u jednych będzie następować bardzo szybko, a u innych osób może zajmować nawet kilka lat lub nie dawać żadnych efektów. Czas przekonać się więc co negatywnie wpływa na pracę metabolizmu i dlaczego ten proces może być tak spowolniony. Od czego zależy praca układu trawiennego? Tego i wielu innych rzeczy dowiesz się w poniższym artykule.
Jak działa metabolizm?
Metabolizm jest zbiorem procesów w organizmie, które są odpowiedzialne za dostarczanie energii do organizmu, a także mają za zadania dostarczać do wszystkich komórek składniki odżywcze, które są wynikiem trawienia.
Mówi się, że metabolizm jest odziedziczany przez geny. Tak więc teoretycznie, jeśli w twojej rodzinie pojawiają się problemy z otyłością i nadwagą, a przyczyną tego są zaburzenia pracy gospodarki metabolicznej, to ty również jesteś na to narażony. Są osoby z wolnym metabolizmem, które muszą szczególnie uważać na to, co jedzą, ponieważ mają one tendencję do tycia. Jednak są również osoby, które mają szybki metabolizm. Nie mają one problemów z sylwetką, ponieważ szybko trawią kalorie, które spożywają.
Genetycznie odziedziczony metabolizm nie jest jednak stały. Na jego pracę wpływa wiele czynników, więc możesz go z łatwością przyśpieszyć, a możesz również sprawić, że jego praca będzie znacząco spowolniona. Czas się więc przekonać, jakie rzeczy przyczyniają się do spowolnienia metabolizmu.
1. Brak ruchu
Niestety wiele osób nie jest aktywnych fizycznie. To sprawia, że praca całego ich organizmu jest znacząco spowolniona. Jeśli mało się ruszasz i masz problemy z szybko rosnącą masą ciała, to może właśnie to jest przyczyną? Wielu specjalistów jest zdania, że nie ma lepszego sposoby na odchudzanie niż sport.
Możesz zacząć od małych ćwiczeń. Już samo chodzenie na spacery daje dużą różnicę i działa pobudzająco na organizm. Dodatkowo ruch sprawia, że ciało zaczyna się nagrzewać, a dzięki temu rozpoczynają się procesy termoregulacji, a więc konieczne jest spalanie tkanki tłuszczowej, by mieć energię, na ochłodzenie ciała, by nie doszło do jego przegrzania.
2. Picie za mało płynów
Zalecana dawka płynów dziennie to około 2 litrów. Jednak nie wielu z nas się do tego stosuje. Często zapominamy o regularnym nawadnianiu organizmu, a to przyczynia się do zaburzenia pracy gospodarki wodnej i elektrolitowej w organizmie. A to prowadzić będzie do zaburzeń w obrębie pracy układu trawiennego. Jeśli nie możesz schudnąć, zadbaj o to, by codziennie pić 2 litry płynów. Koniecznie wybieraj wodę i soki owocowe, ale najlepiej te robione samodzielnie. Napoje słodzone mogą doprowadzić do zwiększenia się masy ciała i spowolnienia metabolizmu, a woda ma działanie odchudzające i oczyszczające.
3. Zarywanie nocy
To częsty problem, który może prowadzić do otyłości, a nie wiele osób zdaje sobie z tego sprawę. Każdy człowiek potrzebuje około ośmiu godzin snu. Jest to czas, kiedy w organizmie dochodzi do procesów regeneracji, a także do produkcji hormonu wzrostu. To właśnie dzięki niemu organizm jest zdolny do spalania tkanki tłuszczowej.
Kiedy nie śpimy wystarczająco długo, to za niskie jest stężenie tego hormonu we krwi, a zamiast tego zwiększa się poziom hormonu stresu. Tak więc kiedy się budzimy, to mamy większą ochotę na jedzenie. Tak więc brak snu prowadzić może do otyłości, a to za sprawą spowolnienia pracy metabolizmu i licznych zaburzeń w pracy organizmu.
4. Rezygnowanie z węglowodanów
Jest wiele osób, które przechodząc na dietę, zaczynają rezygnować z węglowodanów. To z jednej strony dobry krok, ponieważ wiele badań wykazało, że diety nisko węglowodanowe są skuteczne, ale węglowodany są również źródłem energii. Jeśli w organizmie za mało będzie tego składnika energetycznego, to organizm, zamiast spalać zapasy tkanki tłuszczowej, by mieć więcej energii, to zacznie magazynować kalorie w postaci dodatkowej tkanki tłuszczowej. Dodatkowo to działanie doprowadzi do spowolnienia pracy metabolizmu, ponieważ dzięki temu organizm będzie miał więcej zapasów. Jeśli więc jesteś na diecie, to nie decyduj się na całkowite wyeliminowanie węglowodanów z jadłospisu. Ogranicz ich spożywanie do minimum.
5. Jedzenie mniej posiłków
Istnieje mit na temat odchudzania, który mówi, że masa ciała szybciej się zmniejszy, jeśli będziemy jeść mniej posiłków dziennie. Nie ma to jednak korzystnego wpływu ani na proces odchudzania, ani na pracę organizmu.
Pomijanie posiłków w ciągu dnia znacząco spowalnia pracę metabolizmu, a organizm zacznie gromadzić zapas tkanki tłuszczowej na wypadek, gdyby zabrakło nam zapasów energii. Konieczne więc jest spożywanie pięciu posiłków dziennie, a to porcje powinny być mniejsze. Dzięki temu, w ciągu dnia będziemy spożywać mniejsze ilości kalorii, ale organizm cały czas będzie uzupełniany w składniki odżywcze i energetyczne.