Nadwaga jest stanem, w którym organizm człowieka ma zwiększoną masę ciała, niż przewidują formy. Stan ten może prowadzić do rozwoju otyłości. Przez lekarzy nadwaga jest zwana również stanem przed-otyłościowym. I nadwaga i otyłość są szerzącym się problemem zdrowotnym. Błędnie są one nazywane problemem estetycznym, ale wcale tak nie jest.
Otyłość i nadwaga to przewlekłe choroby dwudziestego pierwszego wieku. Nie można więc ich ignorować i należy dowiedzieć się, czym one są i jakie czynniki wpływają na ich pojawienie się i pogłębienie problemu. Dlatego wyjaśnimy sobie te aspekty i dowiemy się najważniejszych rzeczach o otyłości.
Nadwaga – cała prawda
Nadwaga jest chorobą, która przez specjalistów jest głównym stanem przedotyłościowym. Kiedy pojawia się u nas problem z nadwagą, to w tym samym czasie nasz organizm zaczyna magazynować większe ilości tkanki tłuszczowej, a powstaje ona z przyczyn nadwyżki energetycznych składników, jakie dostarczamy do układu pokarmowego wraz z pożywieniem. Jeśli szybko nie rozpoczniemy jakichś działań, by zahamować tę fazę, to tkanka tłuszczowa zacznie się gromadzić w najbliżej dostępnych miejscach, czyli:
- brzuchu,
- pośladkach,
- udach.
Otyłość brzuszna jest jedną z najczęściej spotykanych chorób otyłościowych. Istnieje również otyłość pośladkowa, czy udowa. To właśnie tak nadwaga przeradza się w otyłość.
Cała prawda o otyłości
Otyłość jest chorobą przewlekłą dwudziestego pierwszego wieku. Jej początkowym stadium jest nadwaga, a jeśli w czasie jej trwania nie zrobimy nic, by ją zahamować, to przerodzi się ona w otyłość. Wyróżnia się trzy stopnie otyłości, a ten podział dzieli się na stopień otłuszczenia organizmu człowieka.
Możemy się w łatwy sposób ochronić przed otyłością. Konieczne jest do tego sprawdzanie, jaka jest nasza masa ciała. Dzięki kalkulatorowi BMI możesz sprawdzić również, czy nie masz nadwagi lub niedowagi. Wskaźnik ten polega na przeprowadzeniu działania, w którym głównymi danymi jest twoja masa ciała oraz wzrost. Jeśli regularnie sprawdzać będziesz stan otłuszczenia swojego organizmu, to jeśli pojawi się nawet małe odchylenie od normy, to w łatwy sposób będziesz mógł sobie z tym poradzić.
Pamiętaj jednak, że nadmiar tkanki tłuszczowej w twoim organizmie jest tylko objawem. Nie jest to powód do nadwagi, czy też otyłości. Nie możemy więc oceniać, że osoby, które mają dużą masę ciała, mają problem z nadwagą, ponieważ dużo jedzą i za mało się ruszają. Takie stwierdzenie jest bardzo krzywdzące dla wielu osób. Badania naukowe bowiem wykazały, że istnieje ponad pięćdziesiąt powodów, dla których ludzki organizm zaczyna gromadzić zbyt duże dawki tkanki tłuszczowej.
Czynniki, które prowadzą do otyłości:
Otyłość i nadwaga to choroby, które nie pojawiają się bez żadnych przyczyn, zresztą jak to jest w niemal każdym przypadku. Trzeba wiedzieć, że nie wiele jest osób na świecie, które cierpią z powodu z tych schorzeń, ponieważ wybrały zły tryb życia i odżywiają się nieprawidłowo. Wiele jest czynników, które prowadzą do ich rozwoju i należy o nich wszystkich wiedzieć, po to, by wiedzieć, jak walczyć z nadwagą i otyłością, a także, by móc skutecznie się przed nimi bronić. Dlatego przygotowaliśmy specjalną listę czynników, które zwiększają ryzyko rozwoju tych chorób.
1. Czynniki środowiskowe
Czynniki środowiskowe to między innymi nieprawidłowe odżywianie się. Niestety wiele osób nie ma wpływu na to, co je, ponieważ to, co pojawia się na stołach podczas posiłku, ma ścisły związek z tradycjami rodzinnymi i regionalnymi. A trzeba pamiętać, że w niektórych miejscach w Polsce je się tłusto i syto, więc to może być głowa przyczyna otyłości.
Niewielka aktywność fizyczna również jest czynnikiem środowiskowym, który może przyczynić się do zwiększenia się masy tłuszczowej naszego ciała. Warto również wiedzieć, że stres jest czynnikiem, który może doprowadzić do nadwagi i rozwoju Otyłości. Długotrwały stres sprawia, że czujemy większe uczucie głodu, więc jemy więcej. A przez to w ciągu dnia do organizmu trafiają nadwyżki składników energetycznych, które nie zostają wykorzystane i zamieniają się w tkankę tłuszczową.
2. Czynniki psychologiczne
Jeśli mamy słabe samopoczucie i niską samoocenę, to częściej sięgamy po jedzenie, a zwłaszcza słodycze. Każdy doskonale zdaje sobie sprawę, że czekolada poprawia nastrój, jak nic innego. Tak więc obniżony nastrój, depresja i niska samoocena sprawiają, że jesteśmy znacznie bardziej narażeni na otyłość. Czynniki psychologiczne to również zespół nocnego jedzenia, czy zespół kompulsywnego jedzenia. Osoby, które mają niską samoocenę, często są uzależnione od jedzenia.
3. Czynniki hormonalne
Zdarza się również, że to zaburzenia układu hormonalnego przyczyniają się do powstawania nadwagi i otyłości. Często u kobiet i mężczyzn problemem są nieprawidłowe stężenia hormonów tarczycy. Jeśli więc pojawia się u ciebie problem ze zwiększającą się masą ciała, to koniecznie wykonaj badania hormonalne, by upewnić się, że przyczyną problemów z nadwagą nie są inne problemy ze zdrowiem.